Internationellt finlandssvenskt kulturforum

   

Hilén och Löcke tar ansvar i litteraturförening

29/03/2010 av ifisk


[zoom]


Nylands litteraturförening åter valde Ursula Vuorenlinna till ordförande. Till styrelsen valdes även Gunnar Hilén och Gerd-Peter Löcke. Mary –Ann Gröhn har varit föreningens kontaktlänk till ifisk-projektet Lingva poetica. Utöver Gunnar och Gerd-Peter bidrar även Muharrem Miftari regelbundet i föreningens verksamhet

Under verksamhetsåret 2009 deltog föreningen i Mariehamns litteraturdagar, ordnade en skrivarkurs i Esbo och den traditionella författarmatinén med etablerade författare i samrbete med Arbis. För 2010 planerar litteraturföreningen även olika litterära evenemang på seniorhus i huvudstadsregionen med uppläsning och diskussion.

Mer information om föreningens verksamhet finns här.

3 Nyheter (RSS), 5 Lingva poetica (RSS)